Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1947),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz. U. z 2007r. Nr 249 poz. 1866).
Wykaz potrzebnych dokumentów:
- wniosek podmiotu uprawnionego do pochowania zwłok lub szczątków ludzkich (wzór wniosku – załącznik nr 1),
- akt zgonu lub inny dokument urzędowy stwierdzający zgon oraz tłumaczenie dokumentu na język polski, uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego,
- dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie jako przyczyny zgonu choroby zakaźnej oraz tłumaczenie dokumentu na język polski, uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego (w przypadku nieokreślenia przyczyny zgonu w akcie zgonu lub innym dokumencie urzędowym stwierdzającym zgon),
- pełnomocnictwo do załatwiania formalności związanych z przewozem zwłok lub szczątków ludzkich wystawione przez podmiot uprawniony reprezentującemu go pracownikowi firmy pogrzebowej/przewozowej (wzór pełnomocnictwa – załącznik nr 2) oraz dowód wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.
Opłaty:
Opłata skarbowa, w przypadku działania przez pełnomocnika, wnoszona przy składaniu wniosku:
- 17,00 zł – od pełnomocnictwa
Zwalnia się z opłaty skarbowej
w przypadku pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu – cz. IV poz. 3 kol. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021r. poz. 1923, z późn. zm.)
Przewidywany termin załatwienia sprawy:
Niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia otrzymania wniosku po uzyskaniu przez Starostwo opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.